Veverka obecná

Veverka obecná (CHKO Brdy) – je roztomilé zvířátko s huňatým ocasem, které známe snad všichni. Má mnoha barevných variant, nejznámější je rezavá, černá či hnědá, břicho je vždy bílé. Tmavěji zbarvení jedinci se vyskytují častěji v horských a vlhkých jehličnatých nebo smíšených lesích, rezavá forma se objevuje spíše v listnatých a suchých porostech nižších poloh. Veverky jsou uzpůsobeny životu v korunách stromů, které opouštějí jen nerada. Šplhají šroubovicovým způsobem po kmenech a s velkou jistotou skáčou z větve na větev až do vzdálenosti několika metrů. Při tom používají svůj ocas jako kormidlo a padák současně.

Veverka obecná se podle podmínek prostředí rozmnožuje jednou až třikrát ročně. Z větviček a listí staví hnízda, kde nejen vychovávají mláďata a přespávají, ale využívají jej i jako úkryt před nepřízní počasí a nepřáteli. Někdy využijí i stará ptačí hnízda, dutiny stromů, či ptačí budky. První mláďata se objevují již během února a začátkem března. V jednom vrhu bývá 3-7 slepých mláďat, která prohlédnou na svět až kolem třicátého dne života a přibližně v šedesáti dnech se osamostatňují. V přírodě se veverky dožívají 5-6 let, ale prvního roku se dožije jen asi čtvrtina mláďat.

Veverky jsou aktivní po celý den, ale nejčilejší jsou v ranních a odpoledních hodinách. Jejich potravu tvoří převážně rostlinná složka. Na podzim a v zimě sbírají většinou semena jehličnatých stromů. Obratně je vyloupává ze šišek a část z nich ukládá do zásobárny v dutinách stromů nebo je zahrabává do země. Na jaře pak konzumuje pupeny dřevin, ohlodává kůru na vrcholcích stromů a ohryzává mladé výhonky. V létě jsou její oblíbenou potravou pak různé lesní plody a zvláště zralé oříšky. Kromě toho veverky často pojídají houby a v době nedostatku potravy, vyhrabávají ze země kořínky. Nepohrdnou ani živočišnou potravou, např. vajíčky či mláďaty ptáků.

Fotografie vznikly v Chráněné krajinné oblasti Brdy při čekání ve foto krytu na střízlíka obecného.

Veverka obecná patří mezi zvláště chráněné druhy kategorie ohrožení.