Co prozradí soví vývržky
V minulém příspěvku jsem přinesl vyprávění o mém „monitoringu hromadných denišť kalousů ušatých“, kdy jsme s kamarádem během jediného prosincového dopoledne napočítali téměř 200 sov v poloměru 10 km a to na pouhých 15 stromech a keřích! Ano, na jednom stromě jich odpočívalo i více než dvacet. A jako bonus jsme mezi nimi objevili i dva vzácné hosty – kalouse pustovky.
V mezi přejezdech jsme zaměřili pozornost na mnou vytypované lokality a hledali stopy sov pálených a sýčků obecných. Štěstí nám přálo, a v několika objektech jsme důkazy jejich přítomnosti skutečně objevili. Největší zážitek však přišel, když jsme díky termovizi odhalili sýčka, klidně sedícího na trámu v opuštěné stodole. Zpočátku byl pouhým okem neviditelný, ale později si nás zvědavě prohlížel.
Dalším zajímavým nálezem byly vývržky sov pálených, které nám prozradily jejich přítomnost i bez přímého setkání.
A co to vlastně jsou ty vývržky? Že jste toto slovo nikdy neslyšeli? To nevadí – tento dotaz zodpovídám celkem často. 🙂
👉 Vývržky
Jsou nestravitelné zbytky potravy, které sova vyvrhuje zobákem. Obsahují kosti, srst, peří nebo jiné části, které není možné strávit. Tyto oválné „balíčky“ jsou i cenným zdrojem informací:
✅ Složení potravy – analýzou kostí, srsti nebo jiných zbytků je možné určit, co sova lovila. Například podle tvaru lebek nebo kostí lze určit konkrétní druhy hlodavců, ptáků nebo jiných živočichů.
✅ Stanoviště a ekologické návyky – druh potravy ukazuje, jaký typ prostředí sova obývá. Například sovy žijící v lese budou mít ve vývržcích jiný obsah než ty z otevřené krajiny.
✅ Biologická rozmanitost v oblasti – vývržky mohou sloužit jako nepřímý ukazatel biodiverzity v dané lokalitě. Analýzou lze zjistit, jaké druhy malých savců, ptáků nebo plazů se v oblasti vyskytují.
✅ Zdravotní stav sovy – obsah a četnost vývržků může také poskytnout informace o tom, zda má sova dostatek potravy nebo zda nemá nějaké zdravotní problémy.
Studium vývržků je běžnou metodou v eko-biologickém výzkumu, protože poskytuje cenné informace o životě sov a jejich ekosystémech, aniž bychom narušili jejich přirozené prostředí.
Vývržky sovy pálené jsou na levé přiložené fotografii (jako srovnávací měřítko slouží mobilní telefon) – v její potravě dominují hlodavci (zejména hraboši). Čerstvé vývržky jsou pak tmavé až černé což je dáno přítomností nestrávené srsti hlodavců. Vývržky prakticky vždy obsahují i zbytky kostí hlodavců, které jsou často vidět i na povrchu vývržku. Pro srovnání – šedé vývržky na pravé fotografii patří kalousům.
Zkrátka každý detail odhaluje tajemství života těchto úžasných nočních lovců. 🦉
⭕️ Sýček obecný i sova pálená u nás patří mezi zvláště chráněné druhy kategorie silně ohrožení.
Vydejte se se mnou za nezapomenutelnými zážitky v přírodě!
Zajímá vás živá příroda a chcete se mnou zažít jedinečné dobrodružství s pozorováním a focením sov? Díky mým mnohaletým zkušenostem a objevování jedinečných lokalit v Česku i zahraničí vám nabízím možnost splnit si sen o blízkém setkání s těmito tajemnými tvory.
Ať už hledáte originální dárek pro své blízké, nebo chcete sami zažít magickou noc v přírodě, neváhejte! Společně naplánujeme váš vysněný soví výlet na míru. 📩 Rezervujte si svůj termín ještě dnes! Více informací naleznete zde.