Brhlík lesní

Brhlík lesní (Sitta europaea) – obývá smíšené a listnaté lesy se starými stromy. Setkat se s ním můžeme i ve velkých parcích a městských zahradách. V zimě s oblibou navštěvuje krmítka, kde se svým pronásledováním ostatních a rozhazováním semen kolem sebe chová poněkud neurvale.

Brhlík lesní je svrchu modrošedý, zespodu světlejší s černým očním proužkem a kratšíma nohama. Je to takový malý neposeda. Chvilku nepostojí, rychle přeletuje, obratně jako akrobat šplhá po větvích a kmenech stromů, často i hlavou dolů a dokáže se pohybovat i po spodní straně vodorovných větví.

Hnízdí v dutinách stromů. Obsazuje dutiny po datlech nebo strakapoudech a velmi rád se usadí i ve vyvěšených ptačích budkách. Vstupní otvor a různé praskliny pak oblepuje jílem nebo hlínou smíchanou se slinami na požadovanou velikost. Jako hnízdní materiál používá nejčastěji kousky kůry, hlavně kůry borové.

Hnízdí jen jedenkrát do roka a do hnízdní dutiny snese zpravidla šest až osm bílých, červenohnědě kropenatých vajíček, na kterých sedí jen samička po dobu 14 až 18 dnů. Mláďata na hnízdě krmí oba rodiče, a to převážně hmyzem a krmení trvá 23 až 25 dnů. Při opouštění hnízdní dutiny jsou mláďata již plně vzletná. Páry brhlíků spolu zůstávají po celý život a jsou věrné svému teritoriu.

Jeho potravu tvoří hmyz, semena a ořechy.